Otázky a odpovědi

Kde masírujete?

 

Kde masíruji: 

momentálně jsou mé služby přerušeny. Omlouvám se všem.

                                                                    Alex Doksanská
 

Co bych měl(a) vědět, než půjdu na první masáž?

 Před masáží doporučuji řídit se následujícími radami:

  • Pokud máte možnost, osprchujte se teplou vodou – kožní póry se otevřou a lépe přijmou účinné látky obsažené v masážním prostředku.
  • Alespoň 2 hodiny před masáží nejezte těžké jídlo, na druhou stranu nechoďte na masáž s prázdným žaludkem. Dejte si např. lehký salát, ovoce, müsli.
  • Odložte si brýle, hodinky, řetízky, prstýnky, náramky, sepněte dlouhé vlasy.
  • Pokud jdete na masáž proti bolestem hlavy či na lifting obličeje, pak se odličte.
  • Jestliže se vás masér zeptá na váš aktuální zdravotní stav, podávejte prosím ve svém vlastním zájmu pravdivé informace. Zdali si nejste jisti, jestli můžete masáž vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu podstoupit, poraďte se nejdříve se svým lékařem.
  • Pokud chcete, aby se masér více zaměřil na určitou část těla, tak mu to před masáží sdělte. Je-li vám některý z hmatů z osobního hlediska nepříjemný, řekněte to masérovi. Intenzita hmatů i přítlak masér přizpůsobí Vaším potřebám, stačí projevit své přání při úvodním hmatu.
  • Chce se vám během masáže spát? Spěte. Spánek je většinou stavem nejhlubší relaxace a regenerace, zároveň je to důkaz vaší důvěry v nás. Proto se mu nebraňte, není to důvod k přerušení masáže.

Jaká jsou doporučení po masáži?

Obecně:

Pocity a stavy, které následují po absolvování masáží, mohou být různé. Většinou se dostaví celkové uvolnění a duševní pohoda. Můžete být ospalí a malátní (naprosto běžný jev), neboť se v těle se vlivem stimulace kůže a podkoží nastartovaly léčebné procesy, povzbudila se činnost krve, lymfy, jater a ledvin. Naslouchejte svému tělu a ono si samo řekne. Pokud dostanete hlad, najezte se podle chuti. Zdřímněte si, je-li to nutné. Někdy se také může dostavit přechodná bolest hlavy nebo rýma - příčinou bývá kdysi dávno přechozená nemoc, jejíž léčení se masáží samo nastartovalo. Na všechny podobné potíže většinou platí dostatek tekutin a klidu. Tyto stavy jsou však jen důsledkem intenzivní regenerace vašeho těla. Rozhodně se nemusíte bát, že by vám po masáži bylo hůř než před ní. 

  • Pijte dostatek tekutin.
  • Do 24 hod. po masáži se můžete cítit unavený(á), nejpozději po uplynutí této doby, byste se měl(a) cítit dobře.
  • Není vhodné vykonávat po masáži těžší fyzickou aktivitu.
  • Po masáži, pokud je to možné, se nekoupejte. Nanesená masážní směs působí ještě několik hodin, je škoda ošidit se o tento dlouhodobý účinek.
  • Nekuřte, nepijte alkohol (alespoň několik hodin po masáži) – masáží se podpoří lymfatický, krevní systém a detoxikace organismu, proto škodlivé látky z cigaret a alkoholu snadněji pronikají do organismu.

V případě déle přetrvávajících bolestí hlavy, zad nebo jiných neobvyklých příznaků mne neváhejte kontaktovat, jsem Vám plně k dispozici.

Regenerační nebo sportovní masáž?

Postup masáže:

Obojí vychází z klasické masáže. Rozdíl je v intenzitě, tlaku a použití hmatů.

Druhy masáže:

Masáž přípravná - je určena ke zlepšení zdravotního stavu, k posílení organismu zanedbaného nedostatkem pohybové činnosti a dalšími zdravotně negativními vlivy. Jde zpravidla o masáž celkovou, vydatnou, s pomocí důkladného hnětení svalstva a s využitím všech vhodných variant tepání.

Masáž odstraňující únavu - v ideálním případě by měla trvat min. 60 minut. Poskytuje se zpravidla 1-2x týdně a to zejména ve dnech, kdy klient nejvíce cítí únavu. Je nutné ji provádět až po určitém uklidnění, v případě namáhavé fyzické zátěže až druhý den. Po této masáži by měl následovat cca 30 min. klid na lůžku.

Masáž pohotovostní - připravuje k maximálnímu výkonu. Provádí se těsně před výkonem a slouží částečně i jako rozcvičení. Tato masáž je pro maséra velmi fyzicky náročná a osobně ji neposkytuji.

Léčebná masáž - provádí se po dohodě s lékařem, kdy je klient ve stavu zranění či jiných fyzických potížích. Taková masáž tělu prospívá a znamená nenahraditelnou službu k rychlejšímu uzdravení a plnému návratu k normální funkčnosti.

Jaké jsou indikace (účinky) a kontraindikace (omezení) u klasické masáže?

Indikace masáže (masáže jsou vhodné při:)

  • rekonvalescenci po tělesném nebo duševním vyčerpání a po těžkých chorobách,

  • stavech po úrazech, operacích, po popálení, po úrazech kloubů (prokrvení, snížení bolesti, pohyblivost),

  • u chronických chorob (astma, nemoci dýchacích cest),

  • cévních chorobách (6 měsíců od akutního zánětu žil),

  • vadném držení těla,

  • chronickém a degenerativním onemocnění kloubů, šlach a povázek.

Kontraindikace masáže (zákaz masáže při):

  • akutních stavech (záněty, horečka, kožní hnisavé onemocnění, kožní infekční choroby - spalničky, neštovice aj., pokousání zvířetem...),

  • onkologických onemocněních,

  • zánětech ledvin,

  • poruchách krvácivosti (výrony do kůže, podkoží a svalů či do vnitřních orgánů),

  • po nadměrné fyzické námaze,

  • po jídle (2 hod. pauza),

  • duševním či nervovém onemocnění (schizofrenie, epilepsie aj.).

Částěčné kontraindikace (masáž se smí aplikovat lokálně):

  • v těhotenství, při menzes, šestinedělí,

  • při zácpě,

  • u osob trpících odvápněním kostí,

  • při zánětech žil, trombóze, křečových žilách,

  • při kolísavém, nízkém nebo vysokém TK.

Co je to LYMFA?

   

CO JE TO LYMFA?

Tekutina, která obsahuje vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie a látky vzniklé jako odpad metabolických procesů.

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny, vázání tuků a odvod toxických látek přes krevní řečiště. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem asi 4 litry tekutin denně.

Jedná se o lymfatický (mízní) oběh podobný cévnímu. Má cévy, kapiláry a mízovody (podobné žilám). Je to jediný systém, který uchovává a transportuje škodliviny v těle, které vznikají při funkci organismu (vzduchem, jídlem).


 

PROČ SE LYMFA ZPOMALUJE?

Od 20 roku věku se celkově zpomaluje obnova organismu (tělo stárne). Vlivem životního prostředí se do těla dostává ekologická zátěž a stres, které je nutno z těla odvézt. Přidejte k tomu zranění a úrazy, které se během let hromadí, operace nebo třeba i jen nedoléčené chřipky (infekce v mandlích), chronické záněty v dutinách hlavy, kolem zubů v čelistech a v dalších „ložiscích“. Vytváří se rušivá pole, která mohou lymfu zpomalit nebo zastavit. Způsobí otok, napětí, bolest, hromadění toxinů a posléze zánětlivé změny.

Nadměrné zatížení lymfatického systému se projevuje „obyčejnou“ únavou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou zejména v oblasti kotníků, později otoky v břiše a obličeji (neprávem posuzovaný jako otylost). Taková osoba má potíže s dýcháním, neustále oslabený imunitní systém a hrozí jí vyšší riziko nádorových onemocnění.


 

JAK MI POMŮŽE LYMFATICKÁ MASÁŽ?

Tato masáž obnovuje a zvyšuje průběh lymfy. Lymfatický systém nemá svoji pumpu. Je-li její činnost zpomalena, hromadí se v tkáních zbytky látkové výměny a tukové buňky zvětšují svůj oběm. Vytváří se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Masáž by měla provádět zaškolená osoba, která jemnou technikou odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem ven z těla. Tato metoda je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační.


 

KDO LYMFATICKOU MASÁŽ POTŘEBUJE?

Jako prevence pro osoby vystavené dlouhému stání (prevence vzniku křečových žil či celulitidy), k rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu. Užívá se při léčbě otoků, ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychleni metabolických procesů, k detoxikaci těla a jako rekonvalescence po liposukci (kalvitaci).

Doporučuje se intenzivní kůra 5 setkání (cca 6-8 hodin masáže) každého půl roku, případně udržovací kůra a po roce zopakovat intenzivní.


 

CO VŠE LZE MASÍROVAT?

Nejžádanější jsou dolní končetiny a zadeček, které potlačí celulitidu, zmírní pocit těžkých nohou a uleví od svalové bolesti. Následuje ošetření obličeje, které mírní otoky víček, kruhy pod očima, dvojitou bradu, akné, vrásky a bolesti hlavy včetně migrény. Ošetření rukou pomáhá od naběhlých prstů, bolesti v zápěstí (od myši u počítače) a otoky po celé horní končetině.


 

MOHU MASÁŽ PODSTOUPIT I JÁ?

nedoporučuje se ani v těhotenství. Po prvních ošetřeních je cítit výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy se dostaví větší žízeň, zdravý pocit hladu a častější zívání.

JAK MOHU LYMFU ROZPROUDIT SÁM?

Vhodné je pravidelné cvičení, dechové techniky, lehká strava bez tuků, složitých cukrů a bílého pečiva. Dodržujte pitný režim (na každých započatých 15 kg vlastní váhy 0,5l vody) a provádějte automasáž kosmetickými přípravky proti celulitidě.

Co je to celulitida?

A) lékařsky: Lat. CELULITIS = akutní povrchový buněčný zánět kůže zapřičiněný streptokoky.

B) termín užívaný v ženských časopisech označující nevzhlednou kůži na stehnech a dalších partiích vyznačující se dolíčky a svraštěním. Tato "pomerančová kůže" se odborně nazývá dermatopanniculosa nebo lipohypertrofie (jedná se o zbytnění tukových buněk). Její projev má přímou souvislost s hormonální hladinou ženy. Počátek je ve zmnožení tukových buněk na podkladě hormonálních nadhodnot estrogenů. (Větší hodnoty jsou v těhotenství, podáním nevhodné antikoncepce u velmi mladých dívek, u žen se sedavým zaměstnáním, kde dochází k obezitě břicha a velmi vzácně při selhání LS).

 

Jak na celulitidu?

Velmi efektivní jsou ruční lymfomasáže. Méně účinnějsí, nikoli však zanedbatelné jsou lymfomasáže přístrojové. 

Obecně při lymfomasáži je doporučeno 5 - 10 masáží (1-2 masáže týdně) a to v období jednou za půl roku.

Další obecná doporučení:

  • při sezení nedávat nohu přes nohu,
  • cvičit, hýbat se, protahovat se...jakýkoli pohyb je prospěšný,
  • vypít 2,5 a více litrů vody,
  • uspůsobit jídelníček - omezit tuky, cukry,
  • používání výrobků pro domácí použití - masážní žíňky, přístroje, které masírují pokužku, vakuové přístroje.